Başarılar

Picture
NVIDIA'dan Jetson TX1 donanımı
Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Adnan Özsoy'un projesi NVIDIA'dan Jetson TX1 donanımı ile desteklenmeye layık bulunmuştur.
Büyük Görsel Verinin Yorumlanmasına Yönelik Özetleme Yaklaşımları
Aykut Erdem yönetiminde, Aykut Erdem, Pınar Duygulu Şahin, Erkut Erdem ve Nazlı İkizler Cinbiş hocaların 1003-BIT-VERI-2016-1 Yenilikçi Bilgi Keşif Yöntemleri Çağrısı kapsamında “Büyük Görsel Verinin Yorumlanmasına Yönelik Özetleme Yaklaşımları” isimli projeleri kabul edilmiştir. Projede Teknokent'ten Somera A.Ş. isimli şirket de paydaş olarak yer almaktadır. Hocalarımızı hepimiz adına tebrik ederim.
Arttırılmış Gerçeklik Aracı Geliştirme
Haşmet Gürçay hocanın yönetiminde Haşmet Gürçay ve Ufuk Çelikcan hocaların 1003-BIT-GOMS-2016-1-1 Kullanıcı Arayüzleri Çağrısı kapsamında "Arttırılmış Gerçeklik Aracı Geliştirme" başlıklı projeleri kabul edilmiştir. Hocalarımızı hepimiz adına tebrik ederim.
Şubat 2017
Movie
Transactions of the Institute of Measurement and Control
Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Mehmet Önder Efe, Transactions of the Institute of Measurement and Control isimli SAGE dergisinin baş editörlüğüne seçilmiştir.
Fulbright Doktora Sonrası Araştırma Burs Programı
Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Mehmet Köseoğlu Fulbright Doktora Sonrası Araştırma Burs Programına kabul edilmiştir. Dr. Köseoğlu bir akademik yıl boyunca A.B.D.'de, seçtiği bir üniversitede araştırmalarına devam edecektir.
Ocak 2017
Picture
NVIDIA'dan Titan X Pascal
Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Pınar Duygulu Şahin'in projesi NVIDIA'dan Titan X Pascal donanımı ile desteklenmeye layık bulunmuştur.
Aralık 2016
Location
TÜBİTAK 1001 Projeleri
  • Doç. Dr. V. Garousi, "Çalışanlar, ekipler, organizasyonlar veya verilen hizmetler için yazılım test olgunluğunun ölçülmesi, değerlendirilmesi ve iyileştirilmesi"
  • Y. Doç. Dr. Nazlı İkizler Cinbiş, "Derin Öğrenme Yöntemleri ile Kolektif İnsan Aktivitelerinin Tanınması"
  • Doç. Dr. Süleyman Tosun, "Uygulamaya Yönelik Entegre Devreler İçin Güvenilirlik Odaklı Tasarım Yöntemleri"
  • Y. Doç. Dr. Ufuk Çelikcan, "Sanal Sahnelerin 3-Boyutlu Görüntülenmesinde Kullanıcı Tecrübesinin İyileştirilmesi”
Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı
Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Erkut Erdem Hacettepe Üniversitesi Bilimsel Araştırmalar Projeleri Koordinasyon Birimi tarafından verilen Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Desteği almaya layık bulunmuştur.
Kasım 2016
Location
IET Computer Vision
Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Nazlı İkizler Cinbiş, derginin daveti üzerine IET Computer Vision dergisinde Yardımcı Editör olarak göreve başlamıştır.
TÜBİTAK 2242 Üniversite Öğrencileri Yazılım Projeleri
Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencileri Kübra Akeren ve Burak Ekici, Yrd.Doç.Dr. Ayça Tarhan danışmanlığında geliştirdikleri "Sağlık Verisinde Hastalıkların Teşhis Sonrası Protokollere Uygunluğunun Analizi: Süreç Madenciliğine Yönelik Araç Geliştirme” isimli projeleri ile TÜBİTAK 2242 Üniversite Öğrencileri Yazılım Projeleri Yarışmasında birincilik ödülü almışlardır.>
Ekim 2016
Movie
Alper Atalay En İyi Öğrenci Bildirisi Birincilik ödülü
Öğrencilerimiz Mesut Erhan Ünal, Begüm Çıtamak ve Semih Yağcıoğlu, Aykut Erdem, Erkut Erdem, Nazlı İkizler Cinbiş ve Ruket Çakıcı (ODTÜ) danışmanlığında hazırladıkları bildirileriyle 24. IEEE Sinyal İşleme ve İletişim Uygulamaları Kurultayı’nda (SİU 2016) Alper Atalay En İyi Öğrenci Bildirisi Birincilik ödülünü kazanmışlardır.
Alper Atalay En İyi Öğrenci Bildirisi Üçüncülük ödülü
Öğrencimiz Berkan Demirel, Nazlı İkizler Cinbiş ve Gökberk Cinbiş (Bilkent Üniversitesi) danışmanlığında hazırladığı bildirisiyle 24. IEEE Sinyal İşleme ve İletişim Uygulamaları Kurultayı’nda (SİU 2016) Alper Atalay En İyi Öğrenci Bildirisi Üçüncülük ödülünü kazanmıştır.
IEEE En İyi Öğrenci Bildirisi İkincilik ödülü
Öğrencilerimiz Göksu Erdoğan ve Bora Çelikkale, Aykut Erdem ve Erkut Erdem danışmanlığında hazırladıkları bildirileriyle 24. IEEE Sinyal İşleme ve İletişim Uygulamaları Kurultayı’nda (SİU 2016) IEEE En İyi Öğrenci Bildirisi İkincilik ödülünü kazanmışlardır.
Haziran 2016
Picture
GPGPU (General-purpose computing on GPU)
NVIDIA şirketi tarafından GPGPU (General-purpose computing on GPU) araştırmalarını desteklemek üzere Yrd. Doç. Dr. Ufuk Çelikcan ve Yrd. Doç. Dr. Adnan Özsoy'a ödül olarak 9 adet kaynak kitap ve 4 adet Nvidia Titan X grafik kartı ile 1 adet Nvidia Tesla K40 kartı olmak üzere toplamda değeri 12,000 $’ın üzerinde olan 5 adet yeni nesil grafik kartı hediye edilmiş ve Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'ne Nvidia GPU Eğitim Merkezi kurma yetkisi verilmiştir.
Mayıs 2016
Location
Internet of Things (IoT) Technology Research Award
Yrd. Doç. Dr. Mehmet Köseoğlu Google tarafından "Internet of Things (IoT) Technology Research Award" ile desteklenmiştir. Ödül kapsamında Google'ın yeni IoT teknolojilerinden bir kısmı bölümümüze hibe edilmiştir.
Nisan 2016
Movie
NVIDIA'dan Titan X Pascal
Yrd. Doç. Dr. Aykut Erdem'in projesi NVIDIA'dan Titan X Pascal donanımı ile desteklenmeye layık bulunmuştur.
KGYS Akıllı Destek Yazılımları Projesi
Prof. Dr. Hayri Sever yönetiminde, Aselsan A.Ş. ve Özyeğin Üniversitesi ile ortaklaşa ve yine Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Aykut Erdem, Yrd. Doç. Dr. Nazlı İkizler Cinbiş, Yrd. Doç. Dr. Erkut Erdem, Yrd. Doç. Dr. Ahmet Burak Can ve Yrd. Doç. Dr. Ufuk Çelikcan’in araştırmacı olarak destek verdikleri “KGYS Akıllı Destek Yazılımları Projesi” projesi TÜBİTAK-KAMAG 1007 Programı kapsamında desteklenmeye layık bulunmuştur.
Mart 2016
Picture
TÜBİTAK 3001
Doç. Dr. Vahid Garousi’nin TÜBİTAK 3001 kapsamında “Etkili ve verimli yazılım test-kod mühendisliği” isimli projesi kabul edilmiştir.
NVIDIA'dan Titan X Pascal
Yrd. Doç. Dr. Erkut Erdem'in projesi NVIDIA'dan Titan X Pascal donanımı ile desteklenmeye layık bulunmuştur.
Journal of Circuits, Systems, and Computer dergisi
Doç. Dr. Süleyman Tosun, derginin daveti üzerine Journal of Circuits, Systems, and Computer dergisinde Yardımcı Editör olarak göreve başlamıştır.
Şubat 2016
Picture
9. Ulusal Yazılım Mühendisliği Sempozyumu'nda en iyi bildiri ödülü
Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisans programından mezun öğrencilerimiz Fadime İlisulu ve Muhammed Ali Sağ'ın, Yrd. Doç. Dr. Ayça Tarhan danışmanlığındaki tez çalışmaları sonucunda hazırladıkları bildiriler, 9. Ulusal Yazılım Mühendisliği Sempozyumu'nda en iyi bildiri ödülü kazanmıştır.
Eylül 2015
Movie
Best Paper Award
Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Haşemt Gürçay ve eşyazarları Gökçen Çimen, Zümra Kavafoğlu, Ersan Kavafoğlu, Tolga Çapın Singapur, Nanyang Technological Üniversitesinde düzenlenen 28th Annual Conference on Computer Animation and Social Agents (CASA 2015) adlı konferansta “Best Paper Award” ödülünü almışlardır.
Mayıs 2015
Location
TÜBİTAK 3001
1. Yrd. Doç. Dr. Mehmet Köseoğlu'nun yürütücülüğünü yaptığını "LTE-Advanced Standardı Rastgele Erişim Prosedürünün Enerji Verimliliğinin Makineler Arası Haberleşme Açısından İyileştirilmesi" projesi TÜBİTAK 3001 programı kapsamında desteklenmiştir.
Nisan 2015