Ödüller ve Destekler
2020
11-12-13 Ocak 2020'de ODTÜ IEEE ve Pixery Labs tarafından düzenlenen Hackathon'da öğrencilerimiz Azra Melis Ertan, Yusuf Tolga Yönter, Arçin Ülkü Ergüzen, Mert Aksu ve Kutay Taşcı’dan oluşan ekip birinci oldu.
11-12-13 Ocak 2020'de ODTÜ IEEE ve Pixery Labs tarafından düzenlenen Hackathon'da öğrencilerimiz Azra Melis Ertan, Yusuf Tolga Yönter, Arçin Ülkü Ergüzen, Mert Aksu ve Kutay Taşcı’dan oluşan ekip birinci oldu. Ekibin ödül alan Artırılmış Gerçeklik uygulaması konser ve fuar gibi etkinliklerin katılımcılarını oyunlaştırma yoluyla etkinlik alanını çöplerden temizlemeye teşvik etmek üzere geliştirildi.

2019
Öğrencilerimizden Berk Gülay, Ümit Ese, Tarık Yılıkoğlu TÜBİTAK 2242 Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmasında Bilgi ve İletişim Teknolojileri kategorisinde Birincilik ödülü kazanmışlardır.
Öğrencilerimizden Berk Gülay, Ümit Ese, Tarık Yılıkoğlu, "Derin Öğrenme ile Görme Engelli Bireyler için Detaylı Nesne Tanımlayan Mobil Uygulama" başlıklı projeleri ile TÜBİTAK 2242 Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmasında Bilgi ve İletişim Teknolojileri kategorisinde 17-22 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılan Final Yarışmasında Birincilik ödülü kazanmışlardır.

2019
Lisans öğrencilerimizden Mehmet Sezer ve Güney Kırık, Hackinoks Google Smart Assistant Hackathon’unda birincilik ödülü kazandılar
Lisans öğrencilerimizden Mehmet Sezer ve Güney Kırık, Ekinoks Software tarafından 10 Mayıs 2019’da Bilkent Cyberpark TTGV Kıvılcım Merkezi‘nde düzenlenen Hackinoks: Google Smart Assistant Hackathon’unda Alzheimer hastalarına çeşitli aktivitelerin nasıl yapılacağını hatırlatan Akıllı Asistan Uygulaması Rememberry ile birincilik ödülü kazandılar. 30 yarışmacı arasında birinci olarak 5000₺ ödül kazanan öğrencilerimizle gurur duyuyor, onları tebrik ediyor, başarılarının devamını bekliyor ve destekliyoruz. Rememberry hakkında bilgi almak veya kaynak kodlarına ulaşmak için: https://github.com/mhmtszr/rememberry

2018
Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Erkut Erdem 2018 "Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanıÖdülü"nü (GEBİP) kazanmıştır.
TÜBA'nın, üstün nitelikli bilimsel çalışmalarıyla öne çıkan genç bilim insanlarını, araştırmalarında ve kendi araştırma gruplarını geliştirmede desteklemek, ülkemizdeki genç bilim insanlarını üstün başarılı araştırmalara özendirmek amacıyla verdiği 2018 yılı "Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü"nü (GEBİP), Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Erkut Erdem kazandı.

2018
Genç Bilim Akademisi Çalışma Grubu
Bilim Akademisi Genç Bilim İnsanları Ödülü'ne (BAGEP) 2018'de Matematik alanında layık görülen üç araştırmacıdan biri öğretim üyemiz Lale Özkahya oldu.

2018
Tubitak-1001: Derin Modeller ile Kişi Yeniden Saptamada Sentetik Veri Kullanımı
Yrd. Doç. Dr. Erkut Erdem'in yürütücülüğünde, Yrd. Doç. Dr. Ufuk Çelikcan ve Yrd. Doç. Dr. Aykut Erdem ile ortaklaşa sunulan 'Derin Modeller ile Kişi Yeniden Saptamada Sentetik Veri Kullanımı' projesi TÜBİTAK 1001 programı tarafından desteklenmek üzere kabul edildi.

2017
Genç Bilim Akademisi Çalışma Grubu
Türkiye'deki üstün başarılı genç bilim insanlarına destek olmak ve onların seslerini duyurabilecekleri bir platform oluşturmak amacıyla kurulan Genç Bilim Akademisi Çalışma Grubu (Genç-BA) son toplantısında gruba dahil edilmesi kabul edilen iki yeni üyeden biri bölümümüz öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Aykut Erdem oldu.

2017
TÜBİTAK Üniversite Öğrencileri Yazılım Projeleri Yarışması
Öğrencilerimizden Cem Aslan ve Hayati İbiş'in öğretim üyelerimiz Yrd.Doç.Dr. Ufuk Çelikcan, Yrd.Doç.Dr. Aykut Erdem ve Yrd.Doç.Dr. Erkut Erdem danışmanlıklarında hazırladıkları "Görünür Kalabalıklar: Bir Kentteki Kalabalıkların Otomatik Üretilen Yoğun Etiketleriyle Birlikte Yöntemsel Oluşturulması" isimli projeleri TÜBİTAK 2017 Üniversite Öğrencileri Yazılım Projeleri Yarışması’nda Sanal Gerçeklik kategorisinde üçüncülük ödülünü kazandı. Lisans öğrenimlerine devam ederken bir yandan da farklı araştırma alanlarındaki yenilikçi çalışmalarda önemli başarılar elde eden bu öğrencilerimizle gurur duyuyor, başarılarının devamını diliyoruz.

2016
TÜBİTAK-1003: Arttırılmış Gerçeklik Aracı Geliştirme
'Arttırılmış Gerçeklik Aracı Geliştirme' projesi TÜBİTAK 1003 programı kapsamında kabul edilmiştir.

2016
TÜBİTAK-1003: Büyük Görsel Verinin Yorumlanmasına Yönelik Özetleme Yaklaşımları
'Büyük Görsel Verinin Yorumlanmasına Yönelik Özetleme Yaklaşımları' projesi TÜBİTAK 1003 programı kapsamında kabul edilmiştir.

2016
TÜBİTAK-1001: 3B Gösterilen Sanal Sahnelerde Kullanıcı Deneyiminin Geliştirilmesi
'3B Gösterilen Sanal Sahnelerde Kullanıcı Deneyiminin Geliştirilmesi' projesi TÜBİTAK 1001 programı kapsamında kabul edilmiştir.

2016
TÜBİTAK-1001: Çalışanlar, Ekipler, Organizasyonlar veya Verilen Hizmetler İçin Yazılım Test Olgunluğunun Ölçülmesi, Değerlendirilmesi ve İyileştirilmesi
'Çalışanlar, Ekipler, Organizasyonlar veya Verilen Hizmetler İçin Yazılım Test Olgunluğunun Ölçülmesi, Değerlendirilmesi ve İyileştirilmesi' projesi TÜBİTAK 1001 programı kapsamında kabul edilmiştir.

2016
TÜBİTAK-1001: Derin Öğrenme Yöntemleri ile Kolektif İnsan Aktivitelerinin Tanınması
'Derin Öğrenme Yöntemleri ile Kolektif İnsan Aktivitelerinin Tanınması' projesi TÜBİTAK 1001 programı kapsamında kabul edilmiştir.

2016
TÜBİTAK-1001: Uygulamaya Yönelik Entegre Devreler İçin Güvenilirlik Odaklı Tasarım Yöntemleri
'Uygulamaya Yönelik Entegre Devreler İçin Güvenilirlik Odaklı Tasarım Yöntemleri' projesi TÜBİTAK 1001 programı kapsamında kabul edilmiştir.

25 Ekim 2016
2016 yılı TÜBİTAK Üniversite Öğrencileri Proje Yarışmalarında öğrencilerimiz birincilik ödülünü kazandılar
2016 yılı TÜBİTAK Üniversite Öğrencileri Proje Yarışmalarında öğrencilerimiz Kübra Akeren ve Burakcan Ekici, Bilimsel Çözümler kategorisinde birincilik ödülünü kazandılar (Proje Başlığı: Conformance Analysis of Disease Treatment Processes to Treatment Protocols: Process Mining Oriented Tool Development; Proje Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Ayça Tarhan). Resimler ve detayları içeren TÜBİTAK haber sayfası için tıklayın.

2016
Ögrencilerimiz SİU 2016 konferansında IEEE ve Alper Atalay En İyi Bildiri ödülleri kazandılar
Öğrencilerimiz Mesut Erhan Ünal, Begüm Çıtamak ve Semih Yağcıoğlu, Aykut Erdem, Erkut Erdem, Nazlı İkizler Cinbiş ve Ruket Çakıcı (ODTÜ) danışmanlığında hazırladıkları bildirileriyle 24. IEEE Sinyal İşleme ve İletişim Uygulamaları Kurultayı’nda (SİU 2016) Alper Atalay En İyi Öğrenci Bildirisi Birincilik ödülünü kazanmışlardır. Aynı konferansta Berkan Demirel, Nazlı İkizler Cinbiş ve Gökberk Cinbiş (Bilkent Üniversitesi) danışmanlığında hazırladığı bildirisiyle Alper Atalay En İyi Öğrenci Bildirisi Üçüncülük ödülünü ve Göksu Erdoğan ve Bora Çelikkale, Aykut Erdem ve Erkut Erdem danışmanlığında hazırladıkları bildirileriyle IEEE En İyi Öğrenci Bildirisi İkincilik ödülünü kazanmışlardır. Öğrencilerimizi ve danışman hocalarını bu başarılarından ötürü kutlarız. Ödüllü bildirilere ulaşmak için şu bağlantıları takip edebilirsiniz: AA-1, AA-3, IEEE-2.

2016
Dr. Mehmet Koseoğlu Google Internet of Things (IoT) Teknoloji Araştırma Ödülüne Layık Görüldü
Google, yenilikçi uygulamaları geliştirmek ve yeni gelişen Internet of Things (IoT) ekosistemine ilişkin teknik zorlukları ele almak için akademik camia ile işbirliğini teşvik etmek amacıyla ödül programı başlattı. Ödül kapsamında, bazı yeni Google IoT tekonlojileri bölümümüze hibe edilecektir. Ödül programı hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

2015
Gökçen Çimen, Zümra Kavafoğlu, Ersan Kavafoğlu, Tolga Çapan ve Haşmet Gürçay En iyi bildiri ödülünü kazandılar
Gökçen Çimen, Zümra Kavafoğlu, Ersan Kavafoğlu, Tolga Çapan ve Haşmet Gürçay 28th Annual Conference on Computer Animation and Social Agents (CASA 2015)'de En iyi bildiri ödülünü kazandılar (Proje Başlığı: Skill Learning Based Catching Motion Control). Resimler ve detayları içeren haber sayfası için tıklayın.

04 Haziran 2014
Prof. Dr. Mehmet Önder Efe'ye Türkiye Bilimler Akademisinden (TÜBA) Ödül
Prof. Dr. Mehmet Önder Efe, TÜBA-TEÇEP 2013 Ödül Alan Eserler kategorisinde, Otomatik Kontrol Sistemleri: MATLAB Destekli Analiz ve Tasarım Yaklaşımı Kitabı ile Telif Ödülünü kazanmıştır.

10-11 Haziran 2013
TÜBİTAK 2242-Lisans Öğrencileri Yazılım Projeleri Yarışması
Bölümümüz öğrencilerimizden, Sinan Polat, Gamze Çavuşoğlu, Gizem Soğancıoğlu, ve Mehmet Koca'nın birlikte yaptıkları 'Otistik Çocukların Tablet Bilgisayarlar Yardımıyla Eğitimi' konulu bitirme projesi, TÜBİTAK tarafından yapılan Yazılım Yarışması'nda eğitim kategorisinde Türkiye 3.'sü olmuştur. Öğrencilerimizi ve danışmanları Dr. Ahmet Burak Can'ı tebrik ederiz.

7-8 Eylül 2011
IBM Yazılım Akademisi 2011
Bölümümüzü temsilen IBM Yazılım Akademisi 2011 yarışmasına katılan Android343 (Ensar Basri KAHVECİ, Metin KILIÇ, Seçkin TOZLU) ve Jinuse (Ahmet Sinan GEDİK, Barış OKU, Yasin ÖZTAŞ) takımlarımız, yarışmaya katılan yaklaşık 80 takım arasından Türkiye finaline kalan 8 takım arasına girmeyi başardılar. 14 Mayıs 2011 tarihinde, İstanbul'daki IBM Türkiye Ofisi'nde yapılan yarışmada Türkiye birincisi olan Jinuse takımı 7-8 Eylül 2011 tarihleri arasında Almanya'da IBM tarafından organize edilecek Extreme Blue Expo etkinliğine katılmaya hak kazandı.

2011
Microsoft Imagine Cup 2011
Imagine Cup 2011 yarışmasına katılan REM (Rana ALGAN, Elif BONCUK, Melike ÖZDEMİR, Emine Gül DANACI) ve Salvager (Emre ESİRİK, Serkan ÇAKMAK, Yakup Yasin KALAFAT, Buse EROL) takımları, Türkiye'e finaline kalan son 6 takım arasına girmeyi başardı. REM takımı Eye Reflection adlı projesiyle Türkiye ikinciliği derecesine layık görüldü.

2011
H.Ü. Mühendislik Fakültesi 2011 Proje Sergisi
Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi 2011 Proje Sergisi'nde öğrencilerimizden Rana ALGAN, Elif BONCUK, Melike ÖZDEMİR ve Emine Gül DANACI, Dr. Ahmet Burak CAN danışmanlığında geliştirdikleri Göz Kontrollü Hasta-Bilgisayar Etkileşimi Arayüzü başlıklı projeleriyle fakülte birincisi oldular.

2010
H.Ü. Mühendislik Fakültesi 2010 Proje Sergisi
Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi 2010 Proje Sergisi'nde öğrencilerimizden Seyfullah DEMİR ve Anıl AYDIN, Dr. Ahmet Burak CAN danışmanlığında geliştirdikleri Düşük Maliyetli Bir Beyaz Tahta Uygulaması Geliştirilmesi başlıklı projeleriyle fakülte birincisi oldular.

Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
06800 Beytepe Ankara